$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

“Etiket fiyatı üzerinden oyun oynanmaktadır.”

“Etiket fiyatı üzerinden oyun oynanmaktadır.”
  • 14.12.2016
  • “Etiket fiyatı üzerinden oyun oynanmaktadır.” için yorumlar kapalı
  • 1.408 kez okundu

Elektronik haberleşme yasasını  arkadan dolanmak amacıyla etiket fiyatı üzerinden oyun oynanmaktadır

Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkındaki yönetmeliğin çıkmasına ramak kala firmaların değişik yöntemlerle tüketicileri mağdur ettiğini belirten Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER “ firmalar etiket fiyatı üzerinden elektronik haberleşme yasasını arkadan dolanarak tüketicileri mağdur etmektedirler” dedi.

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Tüketicilere izinsiz SMS, elektronik posta gönderilmesini ve telefon aramalarını yasaklayan düzenlemenin uygulanmasını sağlayacak yönetmeliğin çıkmasına ramak kala firmalar değişik entrikalarla kanunu arkadan dolanarak tüketicileri mağdur etmektedirler.

Tüketicilere gönderilen ticari amaçlı reklam mesajlarına getirilen kısıtlamayla ne yapacağını bilemeyen firmalar akla hayale gelmeyen uygulamalar ortaya koymaktadırlar.

Alışveriş sırasında rafta gördüğü ürünün fiyat etiketi üzerinden satın almak isteyen tüketiciler, kasaya geldiklerinde firmalar tarafından hazırlanan tek taraflı sözleşme niteliğindeki formları doldurmak şartıyla ürünü belirtilen fiyattan satın alabilecekleri tehdidi ile baş başa bırakılmaktadır.

İndirim bahanesiyle zorla imzalattırılan formlarda “ verdiğim kişisel bilgileri şirketiniz ile iştirakleri, bağlı şirketleri, ortakları, halefleri, bunların belirleyecekleri üçüncü kişi ve kuruluşlar tarafından her türlü tanıtım, reklam, promosyon iletişim, satış, pazarlama, kredi kartı için süresiz olarak kaydedilmesine, transferine ya da kullanılmasına izin veriyorum.” şeklindeki ifadelerle adeta tüketiciyle dalga geçilmektedir.

Firmalar tüketicilere zorla imza attırdıkları bu gibi üyelik ya da indirim sözleşmeleriyle Fiyat Etiketi Yönetmeliğine ve Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanuna aykırı hareket etmektedirler.

Alışveriş yapmak için mağazalara giden tüketicilere, elektronik haberleşme yasasını arkadan dolanmak amacıyla etiket fiyatı üzerinden oyun oynanmaktadır.  Etiketlerin üzerindeki rakam gerçeğe uygun ve karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunludur.

Tüketicilerin bu gibi firmalardan alışveriş yapmamaları ve ilgili firmaları il müdürlüklerine şikayet etmeleri gerekmektedir.

Fatih DİNLER

Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER

Genel Başkanı

IMG_6304

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ