$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

“İstenmeyen mesajlar için ihbar hattı oluşturduk “

“İstenmeyen mesajlar için ihbar hattı oluşturduk “
  • 14.12.2016
  • “İstenmeyen mesajlar için ihbar hattı oluşturduk “ için yorumlar kapalı
  • 1.519 kez okundu

10361572_1432763590382683_4407627935997773767_n

“İstenmeyen mesajlar için ihbar hattı oluşturduk “


Ticari maksatlı reklam ve tanıtım mesajlarının izinsiz gönderilmesini engelleyecek olan

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini hatırlatan Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER “ İstenmeyen mesaj ve e-postaları almaya devam eden tüketiciler için ihbar hattı oluşturduk ”dedi.

Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında hazırlanan yeni e-ticaret yasası, 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecektir. Yapılan düzenleme, elektronik ortamda mal ve hizmet sunumuna ilişkin yükümlülüklerin yanında, elektronik iletişim araçlarıyla gönderilen SMS, e-posta ve telefon araması yoluyla gerçekleştirilen her türlü ticari iletişim ile ilgili yükümlülükleri de içermektedir.

Bu yasal düzenleme ile firmalar tüketicinin izni olmaksızın reklam amaçlı SMS veya E-posta gönderemeyecektir. Reklam mesajı göndermek isteyen firmalar, tüketicinin onayını almak için hiç bir mali külfet yüklemeden bu mesajları reddedebilecekleri şekilde bildirimde bulunmak zorunda olacaktır. Ancak firmalar yasa yürürlüğe girmeden tüketicilere kolay ve anlaşılır bir şekilde göndermesi gereken ret onaylı mesajları, karışık ve ulaşılmaz hale getirmektedirler. Gelen telefon numaralarına çağrı bırakılması, gönderilen mesajda bulunan internet sitelerine giriş yapılarak ret cevabı verilmesi, çağrı merkezlerinin aranması, internet sitelerine giriş yapılarak form doldurma mecburiyeti gibi değişik yöntemlere başvurmaktadırlar.

Düzenlemede açık olarak belirtildiği üzere;  “Tüketicinin, gelen ret mesajına sessiz kalması durumunda, onay isteği zımni olarak reddedilmiş kabul edilerek, en geç 3 iş günü zarfında söz konusu mesaj trafiğinin durdurulması gerekmektedir.” maddesine göre mesajlara cevap yazılmaması aslında ret cevabının verildiği anlamına gelmektedir.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ticari mesajlara, e-postalara, telefon aramalarına ret cevabı verilmesine yada sessiz kalınmasına rağmen düzenlemeyi hiçe sayan firmalara karşı tüketicilerin,e-devlet üzerinden yada bizzat il müdürlüklerine şikayet başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte art niyetli davranarak tüketicileri mağdur etmeyi amaçlayan firmaları tespit ederek Bakanlığa denetim yapılması amacıyla iletmek, tüketicileri hak ve sorumlulukları noktasında sağlıklı bilgilendirmek gerekçesiyle derneğimiz “ihbar hattı“ oluşturmuştur.

Tüketiciler bu hatta ihbar@tuketicimerkezi.org e-posta adresinden her türlü bilgi ve belgeyi ulaştırabilirler.

Fatih DİNLER

Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER

Genel Başkanı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ