$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

Plajlara giriş ücreti ödenmesi yasal değildir.

Plajlara giriş ücreti ödenmesi yasal değildir.
  • 14.12.2016
  • Plajlara giriş ücreti ödenmesi yasal değildir. için yorumlar kapalı
  • 1.434 kez okundu


Kıyı kenar çizgisine 50 metre mesafedeki sahillere girişlerin halkın ücretsiz kullanımında olmasının yasal zorunluluk olduğunu belirten Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER  Sahillerde denize girilen mesafelerden ücret alınması yasalara aykırıdır. Tüketiciler yasal olmadan zorla alınan bu ücretleri masrafsız bir şekilde yasal faizi ile birlikte talep edebilir.

Sahil şeritlerinin kullanımının devletin inisiyatifinde olduğunu belirten Dinler “ Yasal bir engel yada özel mülkiyet dışında kıyı kenar çizgisine 50 metre mesafede olan yerlerin tüketicilerin kullanımına açık olması gerekir. Tüketiciler bu alanlarda gezebilir, dinlenebilir ve güneşlenebilir. Bu alanlar serbest faaliyet alanları olduğun için sosyal faaliyetlerinin ücretlendirilmesi söz konusu olamaz. Sahil şeritlerine girişlerde ve çıkışlarda ücret alınması yasal değildir “ dedi

Dinler “ Denize 50 metre mesafeden daha yakın sahil işletmelerinin verdiği hizmetler yasal değildir. Bu alanda denize girmek yada güneşlenmek için giden kişilerden ücret alınamaz. Tatilcilerin bu alanlara giriş için ücret ödememesi gerekir. Tatilde bu gibi ücretlerin ödenmesi taleplerine karşı tüketicilerin büyük çoğunluğunun sorun çıkmaması için ödeme yaptığı bilinmektedir. Yasal olmayan bu gibi ücretleri ödeyen tüketicilerin bu bedelleri masrafsız bir şekilde Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak yasal faizi ile birlikte geri almaları mümkündür.

 

Fatih DİNLER

Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER

Genel Başkanı

 

Çeşme-Plajları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ