$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

İtalya’da palmiye yağı içeren Nutella kavanozları raflardan inmeye başladı.

İtalya’da palmiye yağı içeren Nutella kavanozları raflardan inmeye başladı.
  • 13.01.2017
  • 1.704 kez okundu

Palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha zararlı ve kanserojen olduğununa açıklanmasının ardından İtalya’da palmiye yağı içeren Nutella kavanozları raflardan inmeye başladı.

Palmiye yağı ile ilgili yapılan araştırma sonucu 2016 yılında Avrupa Gıda Standartları Ajansı (EFA), 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü, FAO ve FDA da aynı EFA gibi riske dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti. EFSA’nın raporunun ardından İtalya’da baskı arttı ve Coop süpermarket zinciri ve unlu mamuller üreticisi Barilla ürünlerinden Palmiye yağını çıkardı.

Ferrero şirketi ise lezzetinin değişeceği gerekçesiyle dünyaca meşhur Nutella isimli çikolata-fındık ezmesi ürününde palmiye yağını kullanmaya devam etti ama İtalya’ daki satışlarının son 12 ayda yüzde 3 düşmesi üzerine palmiye yağını savunan reklâm kampanyaları düzenlemeye başladı.

Nutella Ferrero’nun en önemli ürünü, şirketin senelik 10 milyar Avro’yu bulan satışlarının beşte biri Nutella’dan geliyor. Unilever ve Nestle gibi gıda üreticileri de palmiye yağını birçok üründe kullanıyorlar.

Ancak artan kamuoyu baskısı karşısında bu kez de marketler palmiye yağı kullanılan Nutella’ları raflardan indirmeye başladı.

AAlPlL2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ