$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

Havalimanlarında tesettürlü bayanlara “ üst arama “ işkencesi

Havalimanlarında tesettürlü bayanlara “ üst arama “ işkencesi
  • 22.03.2017
  • 3.088 kez okundu

Havaalanı giriş kontrolünde kapalı bayanlara yapılan uygulama tepki çekiyor. Uçuş hizmeti satın alan tesettürlü veya kapalı bayanlara, havalimanı giriş kontrol noktalarında yapılan orantısız uygulama çok fazla kişinin mağduriyet yaşamasına sebep oluyor.

Kapalı bayanların havalimanı giriş noktalarında x-ray cihazından yada benzeri güvenlik sistemlerinden geçerken TAV güvenlik birimlerince pardösülerinin yada üst elbiselerinin çıkarılması isteniyor. Açık alanda soyunması istenen inançlı insanların bu uygulamaya tepki göstermesi durumunda “ canlı bomba olabilir şüphesiyle” muamele yapılıyor. İnancından dolayı örtünen bayanlara bu hassasiyeti gözetmeksizin açık alanda üst elbiselerinin çıkartılmasının istenmesine ve “ güvenlik kontrolü ” diyerek taciz edilmesine her geçen gün tepkiler artıyor. TAV Özel Güvenlik Hizmetleri, “ Yolcu ve yolcu yakınlarının daha güvenli bir şekilde havalimanlarını kullanmasını amaçladıklarını; yaş veya cinsiyet farkı gözetmeksizin havalimanlarımızı ziyaret eden tüm misafirlere, Güvenlik Kontrolleri’ne tabi tutulduğunu, yapılan kontroller havalimanının bulunduğu il güvenlik amirinin verdiği talimata göre değişiklik gösterebildiğini ifade ediyorlar.

Bu tür tepki çeken uygulamaların diplomatik sorunlar yaşayan ülkelerin karşı ülkenin vatandaşlarına zorluk çıkarmak amacıyla yapıldığı biliniyor.

headline

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ