$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,85 / Satış: 4,87

Adil kullanım kotası kalktı. Gb başına ücretlendirme geldi.

Adil kullanım kotası kalktı. Gb başına ücretlendirme geldi.
  • 02.05.2017
  • 2.429 kez okundu

Uzun süredir gündemde olan ve tüketicilerin tepkisini farklı yollarla dile getirdiği AKK ( Adil kullanım kotası ) kalktı. Ancak yapılan yeni düzenleme tüketicilerin tepkisine de sebep oldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından konuyla alakalı yeni bir düzenleme yapıldı.

Limitsiz adıyla satılan ve belirli bir limitten sonra hızın düşmesine neden olan AKK ile ilgili yapılan düzenleme kapsamında, 1 Mayıs 2017 itibariyle AKK sonrası düşürülen hız oranları değişti ve gece limitsiz internet uygulamasının başlatılmasına karar verildi. Artık saat 02.00-08.00 arası kullanım kota dışı sayılacak. İnternet hızında da yeni düzenleme yapıldı.  AKK kotasını dolduran kullanıcılara daha hızlı bağlantılar sunuluyor. Daha önce AKK kotasını dolduran kullanıcılara 3 mbps gibi düşük hızda bir hız verilirken, artık daha hızlı bağlantılar sağlanacak.  Eski bir aboneyseniz AKN kapsamında hızınız düşürülerek, aynı paket ücreti üzerinden internet bağlantınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

Ayrıca, 31 Aralık 2018 itibariyle  AKK uygulamasının tamamen kaldırılması kararlaştırılmıştı. Ancak AKK yerine kotalı ve yüksek fiyatlı internet uygulaması getirildi.

Yeni paketlere göre AKK olmayacak ancak ‘Akıllı Kota’ adını taşıyan bir sistem gelecek. Bu sisteme göre kullanıcılar kotalarını aştıktan sonra kullandıkları GB başına yüksek ücretlendirmelere tabi olacak.

akk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ