$ DOLAR → Alış: 13,61 / Satış: 13,67
€ EURO → Alış: 15,36 / Satış: 15,43

Cepkasko sigortaları mağdur ediyor.

Cepkasko sigortaları mağdur ediyor.
  • 08.10.2018
  • 1.165 kez okundu

Elektronik cihaz  ve cep telefonu alırken yaptırılan cihaz koruma paketi sigortasının tüketicileri mağdur ettiğini  belirten Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER “ Cihaz koruma sigortalarından hizmet alımlarında yapılan yetkisiz müdahaleler cihazların garanti kapsamı dışına çıkmasına yol açarak mağduriyetleri arttırıyor” dedi.

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Son zamanlarda derneğimize gelen şikayetlerde Elektronik cihaz yada cep telefonu satın alırken tüketicilere bir bedel karşılığı sunulan kırılma, çalınma vb gibi olaylara karşı koruma sağlayan sigorta hizmetlerinin aslında tüketiciyi zarara uğrattığı ortaya çıktı.

Sigorta teminatı kapsamında ortaya çıkan bir hasarın onarımı ile ilgili kaskonun belirlediği yere başvuran tüketiciler hasarını cepkasko sigorta hizmetinden karşılamaktadırlar. Ancak daha sonra cihazda oluşan farklı bir ayıbın giderilmesi için yetkili servise başvuran tüketici daha önce yetkisiz serviste işlem gördüğü için yada yan sanayi bir yedek parça kullanıldığı gerekçesiyle “ yetki dışı müdahalede bulunulduğu iddia edilerek “  ürünün yasal 24 ay olan garanti kapsamının dışında kaldığı uyarısıyla karşılaşıyorlar.

24 aylık garanti süresi dışında bir bedel daha ödeyerek ve daha yüksek bir koruma amaçlayarak satın alınan cihaz koruma sigortalarının gerek yan sanayi yedek parça kullanımı gerek yetkili servsiler de onarım işlemlerini yaptırmamalarından dolayı yasal garanti süresi içinde bulunan cihazları garanti kapsamı dışına itecek mağduriyetlere neden olmaktadır.

Daha yüksek bir bedelle daha yüksek bir koruma amaçlayarak cihaz koruma sigortası alan tüketicileri sigorta şirketlerinin mağdur etmesi de düşündürücü bir durum.

Ayrıca cihaz koruma paketi alan tüketiciler elektronik cihazlarının hangi şartlarda sigorta kapsamına girdiğinin detaylarının sözleşmede olmasına rağmen okumadıklarından her türü,hırsızlık, düşme, kaybolma vb gibi durumlarda sigorta kapsamına girdiğin düşünmektedirler. Ancak sigorta sözleşmesinde yer alan teminat kapsamına giren ve kapsamayan halleri okuyarak bu hizmetleri satın almaları menfaatleri gereğidir

Tüketicilerin sigorta koruma hizmetleri satın alarak kendi rızaları dışında yetkisiz müdahalelere işlem yapılması sonucu garanti kapsamı dışına çıkan ürünleri için tüketici hakem heyetine başvurarak ayıpsız misli ile değişim talebinde bulunabilirler.

 

20150211_gsm-sektorunde-en-cok-cepkask-bayileri-kazaniyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ