$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

” Tüketicinin ekonomik davranışlarını bozan firmaları ihbar edin “

” Tüketicinin ekonomik davranışlarını bozan firmaları ihbar edin “
  • 10.10.2018
  • 1.746 kez okundu

Yaşanan ekonomik krizde tüketicilerin durumu ile ilgili BBC Türkçe kanalına röportaj veren Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER “Tüketicilerin alım gücünde ciddi kayıplar söz konusu. Piyasada fiyatlar orantısız bir şekilde arttı. Neden zam yaptın yasası yok . Ancak sansasyonel olarak girdi maliyetleri artmadan ürün yada hizmet fiyatlarına yapılan zamların tüketiciler tarafından ve siyasi olarak denetlenmesini olumlu buluyoruz ” dedi.

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

    Son zamanlarda gelişen ekonomik dar boğazda tüketicilerin alım gücün olumsuz etkilenirken, bir çok ürün ve hizmetin gerek ham maddesi gerek ithal ürünlerdeki artış fiyatların yukarı çekilmesine neden oldu. Her sektörde bu etkileşim hissedilirken bazı ürünlerin gramajları aynı olmasın rağmen değişik yerlerde farklı fiyattan satılması akıllara fırsatçılık yapılıyor mu sorusunu getirdi.

 

    Temel tüketim ihtiyacı olan bazı ürünlerde fiyat artışı perakendecilik sektöründeki markalara göre farklılık göstermektedir. Girdi maliyetleri değişmeden ürün raf etiketinde fahiş fiyatlarda artış olması tüketicinin ekonomi davranışlarını bozucu bir hareket olarak değerlendirilir. Ülkenin yaşadığı ekonomik dar boğazda bazı fırsat kollayan sektörler girdi maliyetleri etkilenmeden ürünleri fiyatlarına zam yapmaktadırlar. Bazı firmalarda aynı ürünler için zamsız fiyattan satış yapmaktadır.  Tüketicilerin ürün fiyatlarını muadil ürün ile kıyaslayarak yüksek fiyatlarda zam yapan firmaları Ticaret Bakanlığına ve Ticaret İl Müdürlüklerine aldatıcı ticari faaliyetten, haksız ticari uygulamalardan dolayı şikayet edebilirler.

 

Serbest piyasa ekonomisinde tekel olmayan bir malın fiyatının tüketicinin talebine bağlı olarak değişmesinin en sağlıklı ekonomik yöntem olduğunu belirtmek gerekir. Ancak gerek tekel piyasasında gerek rekabet ortamını bozan aynı anda aynı ürüne fahiş zam yapma eylemleri içinde olan satıcılara karşı siyasi bir denetimin olması gerektiğinin kanaatindeyiz.

 

Sansasyonel davranışlarda bulunana firmaları; tüketicinin bilinçli olarak karar verme yeteneğini azaltarak ekonomik davranışlarını büyük ölçüde bozmaya yönelik adımlar atan satıcılar olarak görmekteyiz.

 

Siyasi olarak ekonomik çöküşüşten kurtulmak için atılan adımları iyi niyetli buluyoruz. Gelecek yıl içerisinde piyasa ekonomik gerek fiyatların oturması gerek faizlerin dengelenmesi açısından dengeleneceğini tahmin ediyoruz.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45816165

bbc türkçe

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ