$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

“Yasal düzenlemelerle tüketicilerin hakları engellendi”

“Yasal düzenlemelerle tüketicilerin hakları engellendi”
  • 27.12.2018
  • 1.068 kez okundu

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih Dinler 2018 yılında tüketicilerin geleceğe yönelik umutlarına bir ışık tutacak gelişmeler yaşanmadığını aksine tüketicilerin haklarının korunmasında daha zorlu geçen bir sene olduğunu belirtti. Dinler, “2018 yasal düzenlemelerle tüketici haklarının önüne geçildiği bir yıl oldu” dedi.

TÜ-MER Genel Başkanı Fatih Dinler tüketicilerin yaşadıkları mağduriyetlerin tamamına bakıldığında geride bıraktığımız senenin tüketicilerin geleceğe umutla bakacakları gelişmelerin yaşanmadığını söyledi. Aksine tüketici haklarının korunmasında daha zorlu geçen bir yıl olduğunu belirten Dinler, “Geçmiş yıllarda adı konulmamış ancak yasal düzenlemeler ile önüne geçebilmeyi öngördüğümüz mağduriyetler yaşanırken 2018 yasal düzenlemeler ile tüketici haklarının önüne geçildiği bir yıl oldu. Bunun yanında yaşadığımız ekonomik krizde mal ve hizmetlerde birçok tüketici hak ihlallerini yanında getirdi” diye konuştu.

“Yasal düzenlemelerle tüketicilerin hakları engellendi”

Tüketicilerin haklarının korunmasında her geçen süreyi bir kazanım olarak gördüklerini ifade eden Dinler, “Ancak 2018 yılında enerji hizmetlerinde olsun ulaşım hizmetlerinde olsun yapılan yasal düzenlemelerle tüketicilerin hakları engellendi. Finans sektöründe 21. Yüzyıla girdiğimizi düşündüğümüzde uzay çağında kredi kartı aidatı sorun olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu. Bu konuda yapılan yasal düzenlemelerin tüketicilerin vicdanlarını rahatlatmadığını aktaran Dinler, “Kredi Kartı kullanan tüketici aidatsız kart kullanmak üzere çıktığı bu yolda her yıl yine düzenli kart aidatı ödüyor. Geçtiğimiz yıl da tüketici talep ettiği ve istediği halde aidatsız kartına ulaşamadığı gibi kart aidatının da kendisinden alınmasından şikayetçi olabilmektedir” dedi.

“2019 yılında fiyat artışları tüketicinin canını yakacak”

Enerji sektörü, ulaşım hizmetleri, finans sektörü gibi konuların yanında yaşadığımız kriz nedeniyle mal ve hizmetlerdeki fiyat artışları 2019 yılında da tüketicilerin canını yakacağını dile getiren Dinler, “Geçtiğimiz son 10 seneye baktığımızda enerji sektöründe yasal düzenleme yapılmadan önce kayıp kaçak bedeli adı altında alınan haksız bedeller yasal düzenleme ile ortadan kalkması gereken bir sorun iken yasal düzenleme ile hayatımıza giren bir sorun haline geldi. Yine ulaşım hizmetlerinde köprü ve otoyollardan alınan bedellerin bir kısmı yasal olarak tüketiciyi mağdur ederken bir kısmı neden alındığı belli olmayan deli dumrul geçiş ücretlerine döndü” diye konuştu. Dinler sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlık hizmetlerinde durum aynı. Öte yandan mal ve hizmetlerdeki fahiş fiyat artışları önümüzdeki yılda tüketiciyi maddi olarak zorlayacak. 2019 yılında tüketicilerin yaşayacağını ön gördüğümüz sorunlar aslında geçmiş 20 yılda yaşadığımız sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Gelecek yıllarda da bu sorunların yaşanma ihtimali yüksek görünüyor.”

“Yapılan düzenlemeler satıcı ve sağlayıcıya yaradı”

Geçmiş dönemlerde tüketicilerin yaşadığı konuların masaya yatırıldığında bunların karşılığı olarak sorunun giderilmesi adına yapılan az sayıdaki yasal düzenlemelerin sorunun kaynağı haline geldiğini belirten Dinler, “Tüketici almadığı hizmetin karşılığında ödediği kayıp kaçak bedelinden rahatsız oluyorsa siz kayıp kaçak bedeli yasal olarak düzenlendi diyemezsiniz. Kredi kartı aidatı hala ülkede milyonlarca tüketiciyi rahatsız ediyorsa aidatsız kart düzenlemesi yapıldı diyemezsiniz. Evet yasal olarak düzenlemeler yapıldı ancak tüketicinin yaşadığı mağduriyetlerin önüne geçmedi bilakis tüketici alanında yaptığınız düzenlemeler satıcıya ve sağlayıcıya yaradı” diye konuştu.

Tüketici almadığı hizmetin bedelini ödemek istemiyor

Faturalarda yaşanan ihtilaflarda sorunun çözümü olarak hizmet sağlayıcılar tarafından tüketiciye karşı sorgusuz icraya gidilmesi ile ilgili düzenleme yapıldığını hatırlatan Dinler, “Yani tüketici telefon ya da su faturalarında bir sorun ile karşılaştığında hiçbir heyet ya da mahkemeye gitmeden bu konuda servis sağlayıcı kesinlikle haklı diyerek icra ile ilgili düzenleme yapıldı. Binlerce tüketici bu anlamda mağduriyet yaşıyor ya da sağlayıcının talep ettiği yüksek bedeli ödeyerek sorun yaşamak istemeden mağdur oluyor” dedi. Sorunun kaynağının basit olduğunu ifade den Dinler şöyle konuştu.

“Tüketici edimin ederini bilmek istiyor. Konuştuğu kadar telefon faturasını karşısında görmek istiyor. Kullandığı kadar enerji bedeli ödemek istiyor.  Almadığı hizmetin karşılığında kredi kartı aidatı ödemek istemiyor. Aracıyla geçmediği yolun ücretini ödemek istemiyor. Hız limitlerine uyarak geçtiği yoldan onlarca trafik cezası yemek istemiyor. Dün satın aldığı ürünü ya da hizmeti iki gün sonra aynı fiyat ile satın almak istiyor. Kısacası almadığı hizmetin bedelini ödemek istemiyor. Aldığı malın fiyatının neden arttığını bilmeden almak istemiyor. Tüketici derneklerinin itiraz ettiği bu gibi konulara kulak verilirse sorunlar çözülür diye düşünüyorum.”

 IMG_2694

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ