$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Marketler tüketicilere logosuz poşet sunmak zorunda.

Marketler tüketicilere logosuz poşet sunmak zorunda.
  • 04.01.2019
  • 837 kez okundu

BBC Türkçe‘nin sorularını yanıtlayan Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Başkanı Fatih Dinler, marketlerin satılan poşetlerin kaç kiloluk taşıma kapasitesinin olduğunu ya da hangi boyutlarda ürünleri taşıyabileceğini tüketicilere bildirmek zorunda olduğuna dikkat çekiyor. Dinler yasayla birlikte dolaşımdaki plastik poşetleri geri getiren tüketicilere para vererek toplanmasının çevreyi daha fazla koruyacağını söylüyor. TÜ-MER Başkanı Dinler’in dikkat çektiği bir diğer konu ise parayla satılan poşetlerin üzerinde market logolarının bulunması. Dinler, Nisan 2019’dan itibaren marketlerin tüketicilere logosuz poşet sunmak zorunda olduğunu, kimsenin para verdiği bir üründe bir marka logosu taşımaya zorlanamayacağını söylüyor.

Röportajın tam metni:

Çevre atıklarının azaltılmasına destek olarak çıkartılarak yürürlüğe giren yasa, uygulanmaya başladığından bu tarafa bir çok soru işaretini de beraber getirdi. Özellikle tüketicilerin kullanımına ücretli sunulan poşetlerin tüketicilerin gündemine girmesi çevreyi koruma amaçlı bir uygulama mı yoksa tüketicilerin çıkarlarına karşı bir mevzuat değişikliği daha mı yapıldı diye düşünmeye başladık.
Ülkemizde ortalama 45 milyar poşet tüketildiği ve kişi başına 450 poşet kullanıldığı bilgisi üzerine mevzuat yasal hale geldi. Yılda 3.1 milyon ton plastik malzeme üretildiği ve poşetlerin bu üretimdeki yerinin 900 bin ton olduğunu düşünürsek poşetlerin çevre atıklarının asıl sorununun olmadığını görmekteyiz. Ayrıca geri dönüşen plastik sayısının 500 bin ton olması da poşetlerin ücretli olmasının bu sorunu çözemeyeceği bir gerçek. Her ne kadar poşet kullanımının bu yasayla azaldığı yönünde haberler ulaşsa da organik çözülebilen poşet kullanımı ile bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir diye düşünüyorum
Poşetlerin tüketicilere ücretli olarak sunulması ile ilgili çıkan torba yasa aslında yeni değil. 2017 yılında Ambalaj atıkları yönetmeliğinde 2019yılının ilk çeyreğinden itibaren poşetlerin tüketiciye ücretsiz temin edilemeyeceği hükmü zaten vardı. Bunu torba yasa ile şekillendirilerek yürürlüğe girdi. Tüketiciler normal bir mal ı satın aldığı gibi bir ücret karşılığında artık poşet satın alacaklar. Bu da satılan poşetlerin tüketicilerin beklentilerini karşılayacak nitelikte olması gerektiği anlamına geliyor. Eğer satın alınan poşetlerde tüketicileri bir sorun ile karşılaştıklarında ürünleri geri verip bedel iadesi alabilirler. Mesela satılan poşetlerin kaç kg lık bir taşıma kapasitesinin olduğu ya da hangi ebatlarda bir ürün taşıyabileceği tüketiciye bildirilmek zorunda. Perakendecilik sektöründe tüketiciyi ilgilendiren her alanda artık hangi poşetlerin ücretli olup olmadığı ile ilgili çeşitli tartışmalar yaşanacak. Tüketicilerin 15 mikron ve altındaki poşeti denetleyecek tecrübesi olması beklenemez. Yasayı yürürlüğe koyan denetimlerini de yapmak zorunda. Ücretsiz poşet verilmesi ile ilgili bir ceza-i müeyyide yasada yer alırken ücretsiz verilmesi gereken poşetlerin tüketiciye ücretli satılması durumunda bir para cezası söz konusu olmaması manidar. Çevreyi koruma amaçlı çıkartılan bu yasa tüketiciyi mağdur eden bir uygulamaya dönüşmemeli.
Bununla birlikte üzerinde satıcı firmanın reklamı ya da logosu olan bir poşeti tüketici satın almak zorunda değil. Eğer böyle bir poşet tüketiciye zorla satılırsa burada ayıplı bir hizmet vardır. Üzerinde logosu olan bir poşet tüketiciye dayatılamaz. 2019 un Mart sonuna kadar poşet satıcılarının ellerindeki stokları bitirerek tüketicilere markası olmayan logosu olmayan poşet sunmak zorundalar. Yine mesafeli satışlardan alışveriş yapan tüketicilere poşet satışı teklifi ile birlikte alternatif taşıma sistemlerinde teklif edilerek poşetlerin tercih edilmesi tüketicilere bırakılması zorunlu. Yasada poşetlerin iadesi ile ilgili bir hüküm olmadığı ve bir tarafta tüketici diğer tarafta satıcı olduğundan dolayı konu tüketicinin korunması hakkındaki kanun kapsamında değerlendirmelidir. Alışveriş esnasında kasada barkotlu poşetlerin okutulması ve tüketici talep etmez ise poşet bedeli iadesi gibi bir uygulamada tüketicilerin poşetleri satın almamaları durumunda kesilen fişlerde iade olup olmadığını kontrol etmeleri gerekecek. Burada da bahsettiğim gibi tüketicilerin bir ayıplı mal ya da hizmet ile karşılaması durumunda bedel iadesi talep edebilirler. Kanunun amacının çevre atıklarının azaltılmasına destek olarak çıkartılarak yürürlüğe giren yasanın uygulamasında bazı tüketicilerin kullandığı poşetleri geri iade ederek ödedikleri ücretleri talep ettikleri haberleri de basında yer alıyor. Satıcı firmaların tüketicilerin bu gibi iade taleplerini müşteri memnuniyeti kapsamında olumlu karşılaması durumunda tüketicilerinde mal ve hizmet satın alımlarında müşteriye saygı gösteren firmaları tercih edeceğine inanıcımız tamdır.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-46759419

bbc news türkçe

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ