$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,55
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

Plastik şişelerdeki içme suları tehlike saçıyor.

Plastik şişelerdeki  içme suları tehlike saçıyor.
  • 11.01.2019
  • 1.185 kez okundu

Ambalajlı içme suyu örneklerinin analizlerinin kamuoyuna yansıması üzerine bir açıklama yapan Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER “ Ambalajlı içme sularındaki ağır metallerin yüksek oranlarda çıkması bu ürünlerin tüketilmesi durumunda tüketiciler için ciddi riskler barındırdığı anlamına gelmektedir. Yetkililer bu ürünleri tespit edip bir an önce piyasadan toplatmalı ve bu ürünleri piyasaya süren üreticiler hakkında işlem başlatmalıdır.”  dedi.

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümündeki akademisyenlerin gerçekleştirdiği “Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi” başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu örneği üzerinde yapılan ağır metal analiz işlemi sonuçları normalin 8 katı fazlası çıktığı kamuoyundaki açıklamalardan anlaşılmaktadır.

250 ml’lik plastik ambalajlı su örneklerinde yapılan analizlerde ortaya çıkan sonuç, bu ürünlerin içinde yer alan ağır metallerin kansorejen riski oluşumu için olması gereken sınırın çok üstünde olduğunu göstermektedir. Bu durum tüketicilerin sağlığını ciddi derecede tehlikeye atmaktadır. Tüketicinin sağlığının korunması açısından uygun kontrol tedbirlerinin alınması artık yeterli değildir.

Plastik ambalajlı içme sularında normal seviyelerin çok üstünde olduğu ortaya çıkan bu ağır metallerin tüketicilerde böbrek hasarı, karaciğer sirozu, sinir sisteminde ileti bozuklukları, gibi bir çok hastalığa sebebiyet verecek sağlık risklerinin oluşabilme ihtimaline karşı uzmanlar uyarması da bu konuda acil bir çözüm üretmek gerekmektedir.

Tarım Bakanlığının bu analiz sonuçlarına göre ağır metal barındıran suyu satan markaları kamuoyuna açıklamalı, suyun üretimi esansında yapılan analizlere göz yumarak bu suları piyasaya süren kişileri gereken cezanın verilmesi için işlem başlatmalı ve içinde yüksek derecede ağır metaller barındırarak tüketicilerin sağlığı riske atacak bu ürünler piyasadan toplatılarak satışı engellenmelidir.  plastik sular

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ