$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Sosyal medya dolandırıcılarının önüne geçilemiyor

Sosyal medya dolandırıcılarının önüne geçilemiyor
  • 07.03.2019
  • 1.323 kez okundu

Son günlerde bir çok alanda tüketicilerin dolandırıldığı haberleri kamuoyunda yer almaya başlamasının ardından bir açıklama yapan Uluslararası Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sebahattin DOĞAN “dolandırıcılık faaliyetleri tüketiciyi her geçen gün mağdur etmektedir. Sosyal medya dolandırıcılarının önüne geçilemiyor’’ dedi.
Özellikle sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamlardan alış veriş yapan tüketicilerin dolandırıldığı haberlerinin sayısının arttığını belirten Doğan ; ‘’instagram twitter,facebook gibi popüler sosyal medya uygulamalarında ünlü marka ve model bir çok ürünün, ayakkabıdan kişisel kullanım eşyalarına varıncaya kadar reklam yolu ile tanıtımı yapılmaktadır. Ancak bu ürünleri kredi kartı veya banka havalesi ile ödeyip almak istediğinizde ya ürünler hiç teslim edilmemekte ya da yerine bambaşka ihtiyaç dışı çöp niteliğindeki eşyalar teslim edilmektedir. Bazı kargo şirketleri hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen kapıdan ödeme seçeneğini kullanan tüketicilere kapıda peşin ödeme yapmadan kargo paketini açtırmamaktadır. Paketi açmadan Ödeme yapmaya zorlanan tüketici zorunlu ödemeyi yapıp kargo paketini açtığında ise satıcı firmanın reklamlarında ve ilanlarında yayınladığı ürün yerine hiç bir ilgisi olmayan farklı ürünler ile karşılaşmaktadır. Aynı anda kargo yetkilisine ürünleri iade etmek istediğini ifade etse de kargo yetkilisi bu durumu kabul etmeden ve bazen ürünün faturası olmadan paket teslimi yaptıktan sonra uzaklaşmaktadır. Zaman zaman kargo yetkilileri faturası olmayan ürünleri tüketicilere kapıdan zorla ödeme yöntemiyle teslim ederek dolandırıcılık sisteminin birer parçası olabiliyorlar’’ dedi.
Instagram ve benzeri popüler sitelerdeki reklamlarına bakarak alışveriş yapan ve istediği ürün yerine sebze meyve bile gönderilerek mağdur edilen tüketicilerin yaptığı yüzlerce şikayet ilçe tüketici hakem heyetlerinde başvurusu yapılmış ve sonuçlanmayı beklediğini belirten Doğan: Sosyal medya da gördükleri reklam üzerine online alışveriş seçeneğini kullanarak mal siparişi veren tüketiciler alenen dolandırılmaktadır. Tüketici, kargo yetkililerinin de etkisiyle dolandırıldığını anladığında ise iş işten geçmiş olup Muhatap alınacak satıcıya ulaşmak mümkün bulunmamaktadır. Başta Ticaret Bakanlığı olmak üzere bu konudaki tüm kurum ve kuruluşları görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Mağdur Tüketiciler, Sosyal medya ve kargo şirketleri hakkında dolandırıcılığa aracılık etmekten dolayı savcılıklara suç duyurusunda bulunulabilecekleri gibi tazminat davası da açabilirler. Ayrıca bu konuda tüm tüketicileri uyarıyoruz. Popüler olmuş sosyal medya veya bilmediğiniz güvenilmez siteler aracılığı ile reklamı yapılan ürünleri satın almayınız. MERSİS numarası olan güvenli sitelerden alış veriş yapmanız menfaatiniz gereğidir. Kargo Yolu ile gönderilen ürünler için peşin ödeme yapmayınız. Tüm ürünleri kapıdan ödemeli ve kargo ücretinin satıcıya ait olduğu alışverişi tercih ediniz, kredi kartı veya banka havalesi ile asla alışveriş yapmayınız, eğer bir ürün alacaksanız da kapıdan ödemeli tercihini işaretleyiniz. Kargoyu teslim almadan önce mutlaka açıp gönderilen ürünün talep ettiğiniz ürünün özelliklerini taşıtıp taşımadığını kontrol ediniz. Ödemesini, kargo paketini açtıktan, ürünü gördükten sonra yapınız. Güveninizi kazanmayan hiç bir ürün için ödeme yapmayınız, ve o ürünü gelen kargo görevlisine geri iade ediniz, bu durumda hiç bir yere imza atmak zorunda olmadığınız gibi kargo ücretini de ödemek zorunda değilsiniz.
Tüm tüketicilerimizi dolandırıcılara karşı uyanık olmalarını, mesafeli satışlarda 15 günlük cayma haklarının bulunduğunu bilmelerini ve her türlü önleme rağmen bir sorunla karşılaşmaları durumunda yaşadıkları ilçede bulunan tüketici hakem heyetlerine zaman kaybetmeden başvurmalarını tavsiye ederiz. Ticaret Bakanlığının bu konuda yeterli tedbirleri almadığını ve tüketicileri adeta dolandırıcıların kollarına teslim ettiklerini üzülerek ifade etmek isteriz. Daha fazla mağduriyet yaşanmaması için Ticaret Bakanlığının harekete geçmesi zaruriyet arz ermektedir, dedi.

Sebahattin DOĞAN
ULUSLARARASI TÜKETİCİLER DERNEĞİ
GENEL BAŞKANI

seboaydın ağaoğlu 2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ