$ DOLAR → Alış: 13,61 / Satış: 13,67
€ EURO → Alış: 15,36 / Satış: 15,43

2. El araçta garanti dönemi başlıyor.

2. El araçta garanti dönemi başlıyor.
  • 25.08.2020
  • 821 kez okundu

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Artık ikinci el araçlarda garanti dönemi başlıyor

Satıcılara “Yetki Belgesi”

2.el araç alım satımı yapanların 6 ay içinde yetki belgesi alması gerekiyor. Belgeler 5 yıl geçerli olacak. Belgeyi alabilmek için en az lise mezunu olmak, mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak ve anayasal düzene karşı suç işlememiş olmak ve rüşvet hırsızlık kaçakçılık gibi suçlara bulaşmamış olma şartlarını sağlamak gerekiyor. Ayrıca mutlaka esnaf sanatkar odası, sanayi ve ticaret odalarına üye olmak zorunluluğu bulunuyor.

Arabalara “Taşıt Belgesi”

Satılan her ikinci el araç için bu uygulamayla “taşıt teslim belgesi” düzenlenecek. Bu belgede aracın kilometresiyle birlikte boyalı ve değişen parça bilgileri de yer alacak.

8 yaş üstüne garanti yok

Yine bu uygulamayla 8 yaşını aşmamış ve 160 bin km’nin altındaki araçlar için ekspertiz mecburiyeti getiliriliyor.Bu kritere uymayan araçlar garanti kapsamı dışında olacak.

Galerilere yeni şartlar..

Yeni uygulamayla 2.el araba ticareti yapan işletmeler, satılan her ikinci el araç için 3 ay veya 5 bin km garanti vermek zorunda kalacaklar. Bu sürede araçta herhangi bir sorun çıkarsa 30 gün içinde onarımı yapıp sahibine teslim edecekler. Araç satılırken belirtilen teslim belgesinde ve ekspertiz raporunda belirtilen hasarlar da garanti kapsamı dışında olacak.

Yönetmelik 2.el araç satılan yerlere de kurallar getiriyor. Belirlenen yerlerde, ikametin olmadığı trafiğe yük getirmeyen ve ücretsiz otoparkı olan alanlarda ticaret yapılabilecek. Şehir içindeki birçok galeri bu uygulamadan olumsuz etkilenebilir.

Yeni yönetmeliğin 3 ila 6 ay arasında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

ikinci el oto garanti

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ