$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

Tüketiciler “tek tıkla” 4.5G hızında mağdur ediliyor.

Tüketiciler “tek tıkla” 4.5G hızında mağdur ediliyor.
  • 12.12.2016
  • Tüketiciler “tek tıkla” 4.5G hızında mağdur ediliyor. için yorumlar kapalı
  • 1.333 kez okundu

“Tüketiciler “tek tıkla” 4.5G hızında mağdur ediliyor.“

Katma değerli servisler yüzünden yüksek fatura bedelleri ödeyen çok sayıda tüketicinin mağdur edildiğini belirten Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER “ Tüketiciler satın almadığı hizmetlerden ve bilgisi dışında gerçekleşen aboneliklerden dolayı yüksek faturalar ödeyerek mağdur edilmektedir. Son on yılda yaşadığımız bu sorunu gelecek on yılda 4.5g hızında yaşamak istemiyoruz.”  dedi.

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır: İletişim çağındaki hızlı gelişmeler tüketiciler üzerinden haksız kazanç sağlayan firmaların önüne geçemediği gibi son on yılda yaşadığımız iletişim sektörü mağduriyetleri hız kesmeden hala devam etmektedir.

Derneğimiz başvuru merkezine gelen şikâyetler de “ İletişim sektöründen “ kaynaklanan sorunlar nedeniyle çok fazla sayıda tüketicinin mağdur olduğu anlaşılmaktadır. Yüksek iletişim faturalarından şikâyetçi olan tüketicilerin başvuruları incelendiğinde; Dönem sonu gelen faturalardaki kullanım ücretlerinin tüketicinin bilgisi ve talebi olmadan gerçekleşen hizmet alımlarından kaynaklandığı görülmektedir. Tüketicilere, kullandığı akıllı telefon uygulamalarından “tek tıkla “ eksik, yanlış, hızlı ve yanıltıcı bilgilerle “ katma değerli servislere ” abonelik sözleşmesi yapıldığı iddia edilerek her hafta ya da her dönem tekrar eden abonelikler sebebiyle haksız yüksek fatura bedelleri ödettirilmektedir.

Sabit telefon hatlarından da alan kodu sabit olan ancak arka planda 088 li numaralar bulunan telefonlar arandığı iddia edilerek binlerce lira tüketicilerin bilgisi dışında ödettirilmek suretiyle mağdur edilmektedir. Gsm firmalarının da çözüm ortaklığı yaptığı “katma değerli servislerin” tüketiciyi mağdur eden tek taraflı ve anlaşılmaz hizmet satımlarının Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile  Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ivedilikle denetlenmesi ve bu güne kadar kaç tüketicinin mağdur olduğunu kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir.

Tüketiciler katma değerli servis hizmetlerinde ”edimin ederini” bilememektedir. Bu uygulamaların tüketiciye yaşattığı mağduriyetlerin son on yılda önüne geçilememiştir. İletişim sektörünün 4.5g hizmetine geçiş yapacağı bu günlerde de bu sorunun önüne geçilemezse ise tüketiciler gelecek on yılda 4.5g hızında mağdur olacaklardır.

Fatih DİNLER

Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER

Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ