$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

” Topluluktaki tek rolünüz tüketmek olmasın”

” Topluluktaki tek rolünüz tüketmek olmasın”
  • 16.12.2016
  • ” Topluluktaki tek rolünüz tüketmek olmasın” için yorumlar kapalı
  • 1.408 kez okundu

15 Mart Dünya Tüketiciler Haftası nedeniyle Küçükçekmece Atakent Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen panelde konuşan Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih DİNLER “ Her zamankinden daha fazla bilinçlenmeye ve hakkımızı aramaya ihtiyacımız var. Tüketiciler geleceğini ve gelecek nesilleri borç altına alıyor. Yeni nesillere borçlu bir dünya bırakacağız . Topluluktaki tek rolünüz tüketmek olmasın ”dedi.

15 mart Dünya Tüketiciler Günü Küçükçekmece Atakent Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen panelde kutlandı. Panelde TükoBir Genel Başkanı Prof Dr M.Hamil Nazik, Televizyon Programcısı Sebahattin Doğan, Av. Fahri Safa Küpçü ve Tüketici Hakları Merkezi Derneği Genel Başkanı Fatih Dinler katıldı.

Dinler yaptığı konuşmada ” Tüketicilerin karşılaştığı hak ihlalleri son on yılda bir gerileme yaşamadığı gibi aksi yönde ilerlemiştir. Geçmiş yıllara baktığımızda tüketicilerin kredi kartları mağduriyetlerinden mal ve hizmet satın alımlarına kadar çok fazla şikâyete konu olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu şikayetlerde, “ Tüketicilerin bir mal veya hizmeti satın almadan önce gerekli piyasa araştırması yapmadıkları, kredi kartlarında ve bankacılık hizmetlerindeki işlemlerde haksız ve tek taraflı işlemlerden mağdur oldukları, okumadan sözleşme imzaladıkları, İnternet üzerinden yapılan satışlarda, iş yeri dışında yapılan satışlarda, katma değerli hizmetlerde ve mesaj yoluyla yapılan işlemlerde dolandırıcılardan dolayı çok fazla mağduriyet yaşadıkları görülmektedir. dedi. 

Tüm bunların yanında tüketicilerin kredi kartları ile yaptıkları harcamalarında geleceğini borç altına sokacak ve tüketim çılgınlığına varacak şekilde bilinçsiz harcama yaptıklarını söyleyen dinler ” Yapılan araştırmalarda kart harcamalarındaki borçlanma nedeniyle 3,5 milyon kişi direk etkilenmiş olup 10 milyondan fazla tüketicide dolaylı olarak harcama dengesinden dolayı etkilenmiştir. Tüketicilerin çalışıp kazanmaktaki amaçları gelecekte daha çok tüketmek için olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. 15 Mart dünya Tüketiciler Haftası nedeniyle bir kez daha vurgulamak gerekir. Tüketiciler harcamalarını kısıtlamadıkça geleceğini borç altına alacaklardır. Tüketicilerin topluluktaki rolü yalnızca tüketmek olmamalıdır. Bilinçsiz tüketim gelecek nesilleri de borç altına alacaktır.dedi

 Bununla birlikte tüketicilerin, mal ve hizmet alımlarında karşılaştıkları ihlallere karşı hak aram bilincinin yerleştiğini dile getiren Dinler ; Derneğimiz Tüketici Hakları Merkezi tüketicilerin gerek alışveriş öncesi bilinçlenmesinde gerek alışveriş sonrası hak ihlallerinde her zaman yanında olmuştur. Tüketiciler derneğimiz İnternet sitesi www.tuketicimerkezi.org adresinden her türlü şikayetlerini ücretsiz hukuki yardım alması amacıyla bize ulaştırabilir diyerek tüketicilere hak aram çağrısı yaptı. Daha sonra panele katılan Tüketici Hakları Merkezi Derneği Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri panele katılan diğer konuşmacılarla birlikte Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

IMG_9060

IMG_9057

IMG_9055

IMG_9063

 

IMG_9062

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ