$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

2017 YILINDA TÜKETİCİ HAK İHLALLERİ ARTTI

2017 YILINDA TÜKETİCİ HAK İHLALLERİ ARTTI
  • 13.04.2018
  • 1.229 kez okundu

Geçtiğimiz yıl tüketicilerin hak ihlallerinin azalmak yerine arttığı bir yıl olarak hafızalarımızda yerini alacaktır diyen Tüketici Hakları Merkezi Derneği (TÜ-MER) Genel Başkanı Fatih Dinler, “Tüketici hak ihlallerine sebep olan konularla ilgili mağduriyetlerin giderilmesi adına bırakın bir yasa çalışmasının yapılmasını aksine mevcut tüketiciyi iyi niyetli olmayan satıcılardan koruyan konularda bile geriye dönük tüketici aleyhine yapılan düzenlemeler ile geri alındı” şeklinde konuştu.

“Tüketici derneklerinin önerileri görmezlikten gelindi”

Dinler, Tüketici derneklerinin özveriyle mücadele ederek yaptığı çalışmalar veya tüketiciyi koruma amaçlı çözüm önerileri ilgililer tarafından görmezlikten gelindiğini ifade etti. Dinler, “Bu konuda yasal yollarla yürütülen ve belli bir yol alınan çalışmalarda kanun ile önlenerek tüketicilerin lehine çıkmasının önüne geçildiği bir yıl olarak hatırlayacağız” diye konuştu.

“Bilgi eksikliğinden kaynaklanan mağduriyetler ilk sırada”

Tüketicilerin en önemli sorunlarının başında bilgi eksikliğinden kaynaklanan mağduriyetlerin geldiğini aktaran Dinler, tüketici bir bedel ödeyerek mal hizmet satın alıyor. Satıcı bu mal ve hizmetten beklediği ‘kar’ı fayda olarak sağlarken tüketici bu faydaya çoğu kez ulaşamıyor diyen Dinler şöyle devam etti:

“O zaman şu soruyu çok güçlü bir şekilde sorabiliriz. Neden Edimin ederini tüketici bilmiyor. Finans sektöründe kart kullanıcısı hala kart aidatından şikayet ediyor. Ancak yasal mevzuat bankaya aidatsız kartı tüketiciye sunma zorunluluğu tanımış.Tüketici Kredisi alan tüketici kredi kullanımı sonrası banka tarafından yaptırılan güvence sigortalarından şikayet ederek hakem heyetine başvuruyor. Bakıyorsunuz banka tüketiciye sigorta şartı koşarak kredi kullandırıyor. Ancak yasal mevzuat tüketicinin açık ve yazılı bir talebi olmadan sigorta yaptırılamaz diyor. Tüketici yine hangi mevzuat ile muhatap bilmiyor.”

Satış sonrası servis hizmetlerinde ayıplı mal ile karşılaşan tüketicinin seçimlilik haklarını kendisi yerine yetkili servis veya satıcının kullanıyor belirten Dinler, “Ancak tüketicinin ayıplı mal veya hizmet ile karşılaştığı durumlarda kendisinin seçimlilik haklarının talep ederek istediğini kullanması gerekir. Sağlayıcı yine tüketicinin bilgi eksikliğinden faydalanarak hak ihlali yapıyor” dedi.

“Taşıma hizmetlerinde durum daha iç karartıcı”

Taşıma hizemetlerinde durumun daha iç karartıcı olduğunu vurgulayan Dinler, “Yasa hava yolu şirketlerine overbooking ( fazla rezervasyon hakkı ) tanıyor. Yani uçak bileti satın aldınız ve koltuğunuza oturdunuz. Hiçbir yasal engel veya hava yolu engeli yok iken taşıma şirketi aynı koltuğu farklı tüketiciye daha yüksek bir fiyata satabiliyor. Sizin de bu durumda uçakta koltuğa oturduysanız bile taşıma şirketi sizi uçaktan aşağı indirip uçuş hakkınız engelleyebiliyor. Bu da yasal olarak yapılıyor” diye ekledi.

Yasalar revize edilmeli ve net hale getirilmeli

Mevcut yasa ve yönetmelikler tüketicilerin sorunlarına karşı refleks göstermede yetersiz kalıyorsa bunların revize edilmesi ve daha net hale getirilmesi kaçınılmazdır diyen Dinler,  “Bir yasa ya da yönetmelik çıkartıyorsanız ve bu mevzuat tüketiciyi daha fazla mağdur ediyorsa burada bir sorun var demektir” dedi.

Tüketici Hakları Merkezi Derneği 2004’de kuruldu

2004 yılında tüketici haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla Tüketici Hakları Merkezi Derneğinin kurulduğunu aktaran Dinler, “Tüketicilerin olduğu her alanda çalışmalar yapıyoruz. Tüketicinin karşılaştığı bir sorunu her anlamda gözetleyip üyelerimizin de kurulunda yer aldığı tüketici hakem heyetlerinde temsil edilmesine kadar birçok anlamda çözüm arıyoruz. Zaman zaman ülkemizde faaliyet gösteren mal ve hizmet sağlayıcıların yer aldığı platformlarda tüketici sorunlarına ilişkin görüşlerimizi sunarak bu ihlallerin engellenmesi odaklı çalışmalarımızda oluyor” diye konuştu.

tüketici postası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ