$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Uluslararası Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sebahattin Doğan: Tüketicinin en büyük sorunu tüketilmesi

Uluslararası Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sebahattin Doğan: Tüketicinin en büyük sorunu tüketilmesi
  • 13.04.2018
  • 2.699 kez okundu

Uluslararası Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sebahattin Doğan, 2017 yılının tüketiciler için iyi geçen bir yıl olmadığını belirterek başladı sözlerine.  Doğan, Tüketicilerin sağlık, gıda, barınma ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında ciddi sorunlarla karşılaştığının altını çizdi. Kamu sağlık tesislerinin ihtiyacı karşılayamaması nedeni ile alanda faaliyet gösteren özel hastanelerin ciddi ücret artışı yaptıklarını aktaran Doğan, “SGK’lı bir hasta 2017yılının ilk yarısında 30- 35 TL fark ücreti öderken yılın son çeyreğine geldiğimizde 70- 80 TL den başlayan muayene ücretleri ödemek zorunda kaldılar. Bu düzenlemeler yapılırken aklımıza şu soru geliyor; Acaba Türkiye’de kaç kişinin geliri iki katı artmıştır. Elbette dar ve orta gelirli hatta ortanın biraz üstü gelire sahip insanımızın böyle bir kazancı olmamıştır” diye konuştu.

“Henüz kaliteyi tartışacak durumda değiliz”

Gıda, barınma ve eğitim için de benzeri ciddi ücret artışlarının olduğunu söyleyen Doğan, “Geçmiş yılları birbiri ile kıyasladığınızda tüketici için her geçen yıl ciddi ekonomik yüklerle karşılaşmıştır. Ürün ve hizmetlerin kalitesi konusunu ele alırsak buradan çok uzun bir yazı çıkar.  Henüz kaliteyi tartışacak durumda değiliz” dedi. Doğan, tüketicilerin kaliteli mal ve hizmet alma talebinden daha önemli ve büyük sorunlarının olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“İyi bir ürünü veya hizmeti alabilme gücü git gide ciddi derecede zorlaşmıştır. Toplumda para kalmadı, krediler şişti ve tüketiciler son yılların en yüksek tüketici kredilerini kullandı ve maalesef gelirleri azaldı veya yok oldu. Kendi üretim dinamikleri yeterli seviyede olmayan bir toplumun alım gücü de her geçen gün düşer. İthal yollarla gelen birçok ürün tüketicinin hem sağlığını hem de cebini yakmaktadır. Çünkü ithalatçı daha çok kazanma uğruna dünyanın neresinde daha ucuz ve standart dışı ürün var onu transfer ediyor. Bunların denetimleri istediğimiz seviyede olmadı. Ülke ekonomisinin kötüye gitmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak da her alanda İthalata yönelmenin artması diyebiliriz”.

“Konut fiyatlarında hiçbir esneme olmadı”

Taahhütlerini yerine getirmeyip binlerce tüketiciyi dolandıran inşaat şirketlerinin yöneticilerinin elini kolunu sallayarak dışarıda gezmeleri tüketici güvenini zedelemiştir diyen Doğan, “Konut Fiyatlarında hiçbir esneme olmamış ve %300 den % 1200’lere kadar korkunç seviyelerde kazanç elde edilmektedir. Tüketiciler adeta yeni inşaat projelerinde sömürülmektedirler. Bir dairenin inşaat maliyeti ile satış bedeli arasında uçurum bulunmaktadır. Ama sektör oyuncuları tüketicinin talep ve ihtiyaçlarını ekonomik olarak görmemekte direnince olan oldu, yeterince parası olan tüketici sömürülünce daha sonra sömürecek parası olan çok insan kalmadı ve satışlar tepe takla oldu. En başta TOKİ olmak üzere Emlak konut Devletin dolayısı ile milletin parası ile kurulmuş ve millet adına ekonomik çözümler üretmesi için var olmasına rağmen özel sektör oyuncularını bile geride bırakan uçuk ve fahiş fiyatlarla konut satışı yapmıştır. Tüketicinin bu alanda adeta canını yakmışlardır. Hâlbuki konut maliyetleri söylenenin yüzlerce kat altındadır” diye konuştu.

“Tüketicinin en büyük sorunu tüketilmesi”

Tüketicinin en önemli sorununun her zaman olduğu gibi tüketilmesidir diyen Doğan, “İnsan var olduğundan bu yana aslında temel ihtiyaçları aynıdır değişmemiştir. Zaman ilerledikçe günümüze kadar ihtiyaçlar karşısında insana sunulan mal ve hizmetler değişiklik arz etmiştir. Ama insan hayatı her geçen gün ilerlemekte ve bir sona gelmektedir. Dolayısı ile her insan huzurlu, sağlıklı ve özgürce bu dünyada yaşama hakkına sahiptir. Ömrünün ayıplı saydığımız mal ve hizmetlerle tüketilmesi aslında çağımızın en önemli Tüketici sorunudur” şeklinde konuştu.

“Devletin üzerine çok iş düşmektedir”

Devletin üzerine elbette çok iş düşmektedir diyen Doğan, devlet tüketicinin hayatında birçok alanda yer almaktadır. Bazen üretici, bazen satıcı ve genel olarak da denetleyici fonksiyonlar icra etmektedir dedi. Doğan şöyle devam etti:

“Her geçen gün tüketicilerin hayatlarını kâbusa çeviren uyuşmazlıklar olmaktadır. Bu durumlarda devlet denetleme görevini çok daha iyi icra etmelidir. Mevzuat açısından eksiklikler bulunuyor. Geçmiş yıllarda Tüketici mevzuatı oluşturulurken birçok önerilerde bulunduk ancak hiç biri dikkate alınmadı. Ancak bu gün bu eksiklikleri devlette görmeye başladı. Tüketici konseyinde bunları ilgili muhataplarımıza iletme şansımız olacak.”

“20 yıldır tüketici hakları alanında çalışmalar yapıyorum”

Yaklaşık 20 yıldır tüketici hakları alanında çalışmalar yaptığını aktaran Doğan, “Bu alanda birçok sivil toplum örgütü ile çalışmalara katıldım. Ve 12 Ocak 2018 tarihinde kurucu genel başkanı olduğum Uluslararası Tüketiciler Derneğini bu alanda yıllarını vermiş Tüketici dostu bir grup arkadaşımızla kurduk. Gönül ister ki yaşayan her canlının haklarını koruyalım. Ancak bu çok mümkün değil. Yine de biz  İnsan haklarını ilgilendiren her alanda gücümüz yettiğince var olup haklının yanında yer almaya gayret göstereceğiz” dedi.

Dünyanın ve AB ülkelerinin birçoğunda bulunmuş, Tüketici çalışmalarına katılmış genç bir ekiplerinin olduğunu belirten Doğan, sözlerine şöyle son verdi:

“Öncelikle Ülkemizde tüketici haklarının geliştirilmesi ve dünya ile bu anlamda uyum sağlamak ve olumlu paylaşımlarda bulunmak ve yine pek tabi ki tüketicinin örgütlü yapısının güçlenmesine katkıda bulunup daha büyük örgütlü bir yapıya kavuşması için çalışma ve girişimlerde bulunmak gayesindeyiz.”

sebo4sebahattin doğan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ